Kediler Kendilerini Nasıl Anlatır?

 İşte bizim kedilerden biri Pekosbil, kendisinin o silahlı kovboy 
tiplemesiyle pek alakası olmasa da biz adını böyle koyduk. Hepsi başlı 
başına bir karakter tıpki insanlar gibi, ama onlar hiç büyümeyen 
çocuklar gibidirler.  Huyları 5-6 yaşlarındaki çocuklarla 10-11 
yaşlarındaki çocuklar arasında değişkenlik gösterir. Kedilerin genel 
olarak akıllı olduklarını söylemek çok mümkün değil ama onların hisleri 
duyuları çocuklarınkinden fazlasıyla gelişkindir. Onların sahibi 
olduğunuzu düşünmekte serbestsiniz ama onlar bunun aksine size sahip 
olduklarını düşünerek hareket ederler. Birşey isteyip de bunu anlatmak 
için türlü yollar arayan kedileri düşünelim.  Benim gördüğüm yollar, 
müdemadiyen söylenme tarzı seslenme, Pekos bunu sıklıkla yapar genel 
olarak istediği yemektir. Unutmayalım ki yemek onların ihtiyacı olan en 
temel şey ve bunu inanın herkese anlatmayı becerir her kedi. Bunu 
anlatmak için, seslenmenin dışında bir başka yol, insanın üstüne çıkma 
ve boynuna sarılmak, bir diğeri yalamak, bir diğeri kabın başında nöbet 
tutmak, bir diğeri seslenip söylenerek sizi yemek mamasına götürmek ki 
bu daha akıllıca olan kedilerde mümkün.  Bir de mamasını paylaşmak 
isteyen kedilerin anlatım tarzları var bu ev kedilerinde ve genellikle 
anne olan bebeklerine bakan kedilerde söz konusudur. Siz onu beslemek 
için tavuk ciğeri , karaciğer gibi (akciğer  de olabilir ama tavsiye 
etmiyorum bunu da açıklarım sonra) besinleri haşlayarak veya ciğ olarak 
kedinin tercihine göre verirsiniz önüne ama o ısrarla bebeklerine 
götürür ve onların önüne atar.  Sonra onlara bu güzel bişeydir der gibi 
bir kısmını onun önünde yer ve patisiyle önüne doğru atar. Bu bir 
öğretidir. Her ne kadar içgüdülerle yaşasalar da , kedilerde görerek 
öğrenme oldukça gereklidir.  Yemek seçme ve çiftleşme alışkanlıkları 
görerek öğrenilen durumlardır.  Pekos, sürekli

İşte bizim kedilerden biri Pekosbil, kendisinin o silahlı kovboy tiplemesiyle pek alakası olmasa da biz adını böyle koyduk. Hepsi başlı başına bir karakter tıpki insanlar gibi, ama onlar hiç büyümeyen çocuklar gibidirler.

Huyları 5-6 yaşlarındaki çocuklarla 10-11 yaşlarındaki çocuklar arasında değişkenlik gösterir. Kedilerin genel olarak akıllı olduklarını söylemek çok mümkün değil ama onların hisleri duyuları çocuklarınkinden fazlasıyla gelişkindir. Onların sahibi olduğunuzu düşünmekte serbestsiniz ama onlar bunun aksine size sahip olduklarını düşünerek hareket ederler. Birşey isteyip de bunu anlatmak için türlü yollar arayan kedileri düşünelim.

Benim gördüğüm yollar, müdemadiyen söylenme tarzı seslenme, Pekos bunu sıklıkla yapar genel olarak istediği yemektir. Unutmayalım ki yemek onların ihtiyacı olan en temel şey ve bunu inanın herkese anlatmayı becerir her kedi. Bunu anlatmak için, seslenmenin dışında bir başka yol, insanın üstüne çıkma ve boynuna sarılmak, bir diğeri yalamak, bir diğeri kabın başında nöbet tutmak, bir diğeri seslenip söylenerek sizi yemek mamasına götürmek ki bu daha akıllıca olan kedilerde mümkün.

Bir de mamasını paylaşmak isteyen kedilerin anlatım tarzları var bu ev kedilerinde ve genellikle anne olan bebeklerine bakan kedilerde söz konusudur. Siz onu beslemek için tavuk ciğeri , karaciğer gibi (akciğer  de olabilir ama tavsiye etmiyorum bunu da açıklarım sonra) besinleri haşlayarak veya ciğ olarak kedinin tercihine göre verirsiniz önüne ama o ısrarla bebeklerine götürür ve onların önüne atar.  Sonra onlara bu güzel bişeydir der gibi bir kısmını onun önünde yer ve patisiyle önüne doğru atar. Bu bir öğretidir. Her ne kadar içgüdülerle yaşasalar da , kedilerde görerek öğrenme oldukça gereklidir.  Yemek seçme ve çiftleşme alışkanlıkları görerek öğrenilen durumlardır.

Pekos, sürekli "Ne var?" sorusunu soran ender kedilerden biri. Bir ses duyduğunda, uyurken yanına yaklaştığınızda veya ona seslendiğinizde size bu soruyu soracaktır anlamamak ne mümkün. Bu çok akıllı olduğundan mı yoo bu onun huyu :)

Normalin dışında huzursuz ve söylenir yaklaşım sonucunda anlatmak istediği genellikle taze yemek istemektir. Bunan dışında bahçeye çıkmak kapalı kapıları açtırmak için de aynı tepkileri verir. Genel olarak kedilerin bir çoğu bunu yapar. Ama Pıncır adlı kedimiz bu istediklerini almak için asla söylenmez sadece ve sadece bulduğu yüzeylere hızlı tempoyla patilerini ileri geri sürer. Bunlar kapılar, aynalar , masalar, pencereler v e bazen  de televizyonun ekranı olabilir, bu da bir anlatma yolu tabi ama anlayana. Hep aynı şeyi yaptığında ve isteklerinin ne olduğunu bildiğinizde  inanın sırasıyla yemek verip, tuvaletini temizleyip onu balkona çıkarırsınız. Hiç kaçarınız yok. Çok rahatsız edici bir davranış ama bunu ona biz öğretmedik.

Şimdi bunlar biz onları anlarız mı demek asla değil, onlar anlatmak için sürü sepet yollara arasalar da anlamadığım öyle çok şey oluyor ki hepsini yazacağım. Bu kaosu çözmek için hala bir çok kişi uğraşıyor.

Sevgilerimle,

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !